22 lipca 2015

Kaplica zdrojowa - Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych - Lądek-Zdrój (woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gm. Lądek-Zdrój)

(ul. Lipowa)


zbudowany został przez hr. Zygmunta Hoffmanna w 1679 r. W jego planach rozwoju uzdrowiska miał być świątynią parafialną, ale na powstanie samodzielnej parafii nie zgodziło się arcybiskupstwo praskie. Trójnawowa budowla przykryta kolebkowym sklepieniu, kryje w swym wnętrzu kilka ciekawych elementów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na barokową figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, pochodząca z 1674 r., a także na XVIII-wieczny obrazy w ołtarzach bocznych, przedstawiające św. Annę i św. Józefa, niesłusznie przypisywane w niektórych opracowaniach Willmannowie. Nad wejściem do zakrystii znajduje się ciekawy herb fundatora, a w gablotach po obu stronach prezbiterium dary ofiarowane przez papieża Jana Pawła II: Krzyż Malawarski - Uzdrowienie Chorych z Grobu Chrystusa i piuska papieska. W krypcie kościoła spoczął hr. Hoffmann.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.