Najpopularniejszym miejscem spotkań w Kazimierzu jest rynek z centralnie położoną starą studnią. Otoczenie rynku tworzą renesansowe kamienice o manierystycznym wystroju z elementami ludowymi z ok. 1615 r. - należące do braci Przybyłów: pod św. Mikołajem - restaurowana po wojnie przez Józefa Gosławskiego), pod św. Krzysztofem, które są dowodem zamożności ówczesnego mieszczaństwa.
Chcąc podziwiać panoramę miasta, musimy wspiąć się na Górę Trzykrzyską lub na wzgórze, gdzie znajdują się ruiny zamku kazimierzowskiego. Wąskie, renesansowe uliczki, kościół farny z XVI i XVII w. z bogato dekorowanymi sztukateriami i XVII-wiecznymi organami oraz klasztor Reformatów z XVI w. przyciągają swoją oryginalnością.
Pierwsze wzmianki o Kazimierzu można spotkać dzięki Kazimierzowi Sprawiedliwemu, który przekazał osadę zwaną Wietrzną Górą norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca (obecnie dzielnica Krakowa). Założenie miasta przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.