12 kwietnia 2014

54/2014: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne - Kalwaria Zebrzydowska (woj. małopolskie, pow. wadowicki, gm. Kalwaria Zebrzydowska)

(ul. Bernardyńska 46)

W Kalwarii Zebrzydowskiej, na stokach góry Żarek, znajduje się zespół klasztorno-kościelny Bernardynów, pochodzący z początku XVII w. Otoczenie zespołu stanowią 42 małe kapliczki i kościółki kalwaryjskie. Kapliczki te tworzą Dróżki do Matki Bożej i do Jezusa. Pomysłodawcą budowy drogi krzyżowej by wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Uważał on, że malownicze tereny wokół miejscowości przypominają układ topograficzny Jerozolimy.

Wkrótce góra Żarek przekształciła się w Golgotę, Lanckorońska Góra w Górę Oliwną, a rzeczka Skawinka w potok Cedron. Niektóre kapliczki jeszcze zniszczone, inne już odnowione stanowią połączenie sztuki i przyrody.
Miasteczko słynie z dorocznych misteriów Męki Pańskiej, odbywających się przed Wielkanocą.
Wraz z pierwszą w Polsce kalwarią wzniesiono kościół i klasztor Bernardynów. W XVIII w. do świątyni dobudowano kaplicę, w której umieszczono cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Kościół powiększono na przełomie XVII i XVIII w. dodając nawę i fasadę flankową z dwiema wieżami.
Wewnątrz uwagę zwraca dwustronny ołtarz główny oddzielający prezbiterium od chóru zakonnego.

Byliśmy w przededniu Niedzieli Palmowej i natrafiliśmy na pasącego się osiołka, który miał odgrywać nazajutrz jedną z ważniejszych ról.















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.