22 sierpnia 2016

Zespół zamkowy Książąt Niemodlińskich - Niemodlin (woj. opolskie, pow. opolski, gm. Niemodlin)

(Rynek 55)

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIII w. Zapewne by to wówczas drewniany kasztel, w którym zatrzymywał się książę podczas polowań. Na jego miejscu ok. 1313 r. został wzniesiony w formie wieży mieszkalnej. W XIV i XV w. dokonano rozbudowy. Ze wszystkich stron otoczony był fosą. Oprócz niej dostępu do zamku broniła palisada z kamienia i gliny. Najstarsze podania głoszą że pierwsze obwarowania zostały wzniesione przez członków zakonu templariuszy, lecz późniejsze badania wykluczają tę tezę.
W 1552 r. zamek spłonął podczas pożaru miasta. Odbudowany w latach 1573-1577, otoczony został pięknymi ogrodami.. Od 1572 r. w zamku zamieszkiwała szlachecka rodzina Pucklerów, która kupiła go od cesarza Rudolfa wraz z miastem i przynależnymi wsiami 6 stycznia 1581 r. Zamek stanowił wówczas prostokątną bryłę otoczoną ze wszystkich stron fosą. Do bryły tej w latach późniejszych dobudowywano kolejne skrzydła i piętra. Dominujące w bryle zamku są elementy renesansowe i barokowe.

Jako siedziba właścicieli dóbr niemodlińskich spokrewnionych z największymi dworami Europy, zamek był ciągle unowocześniany i upiększany. Ostatni właściciele, hrabiowska rodzina Praschmów, opuściła zamek w styczniu 1945 r. Rok później w zamku, który oszczędziły działania wojenne, znalazło swoją siedzibę liceum ogólnokształcące. Po opuszczeniu zamku przez szkołę bardzo często zmieniali się jago właściciele, a zamek z roku na rok coraz bardziej popadł w ruinę i tak jest do dziś.
Obecnie stanowi on własność Fundacji Książąt Niemodlińskich.

Zamek jest udostępniony zwiedzającym. Obecnie przeprowadzany trwa w nim remont.

Zwiedzanie w soboty i niedziele o 12.00 i 13.00.
Bilety:
- normalny - 15 zł
- ulgowy - 10 zł
- rodzinny (2 rodziców z dziećmi) - 35 zł
Izba tortur - 5 zł

Ciekawostka

  1. Na zamku kręcono sceny do filmu Jasminum
  2. Na dziedzińcu zamkowym znajdowała się studnia zabezpieczona misternie wykonaną żelazną kratą. W studni, w księżycowe noce, ukazywała się piękna wodna panna, która swoim śpiewem zwabiała przystojnych młodzieńców. Pragnący ją ujrzeć tonęli w studni. Dopiero zamontowanie żelaznej kraty położyło kres takim wypadkom. Ozdobna krata znajdowała się na zamkowym dziedzińcu jeszcze w czasach, kiedy właścicielem zamku było niemodlińskie liceum, jej dalszy los nie jest znany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będziemy wdzięczni za Twój komentarz. Pamiętaj, że każdą myśl możesz wyrazić w sposób kulturalny, jeśli tylko tego zechcesz.